Лишайники і мохи на плодових деревах: методи та особливості боротьби
Доведено, що плодові дерева, вкриті наростами лишайників або моху приносять менш багатий врожай і гинуть набагато раніше покладеного терміну. Паразитуючі рослини створюють сприятливе середовище для розмноження комах, які також негативно позначаються на рості дерев.
Зараження дерев лишайниками і мохами помилково зв’язуються з похилим віком рослин. Насправді ж присутність наростів свідчить про ослабленому імунітеті плодових дерев і несприятливому середовищі.
Спровокувати виникнення лишайників і мохів може підмерзання і розтріскування коди, занадто густа крона, створює надлишкову тінь і заважає хорошому провітрювання, надмірний полив і інші фактори.
Не можна сказати, що лишайники і мохи на деревах є злісними паразитуючими видами, проте вони можуть сильно нашкодити рослині, особливо якщо рясно розростуться. Нарости перешкоджають природному диханню через кору дерев, тому стовбури і гілки треба обов’язково очищати.
Як боротися з мохом і лишайником
Механічний спосіб
Для достатньо молодих дерев з гладкою корою підійде механічний спосіб боротьби з лишайниками і мохами. Необхідно зішкребти з поверхні кори всі нарости. Для цього використовується капронова щітка або дерев’яний скребок (можна просто скористатися дерев’яних кухонних лопаткою або загостреною тріскою). Ні в якому разі не використовуйте звичайний металевий шпатель і вже тим більше ніж, щоб не пошкодити деревину.
Але недостатньо просто видалити нарости з кори, необхідно провести дезінфекцію пошкоджених ділянок, щоб знищити дрібні частинки лишайника у важкодоступних місцях і звести до мінімуму можливість рецидиву. Щоб приготувати розчин, змішайте 5% залізний купорос з 50 л води і обприскати їм стовбур і гілки дерева.
Зіскоблений мох і лишайник не варто залишати на землі, оскільки якщо там створені сприятливі умови, рослини приживуться і будуть «тероризувати» чагарники або газон, створюючи нові проблеми.
Хімічний спосіб
Боротьба з лишайниками на плодових деревах буде ефективніше, якщо підкріпити ефект від механічної очистки обробкою спеціальним відваром. Це народний засіб лікування дерев використовується досвідченими садівниками протягом вже багатьох десятиліть. Головні його переваги – доступність і невисока вартість, простота в приготуванні і висока ефективність. При цьому приготовлений відвар, на відміну від покупних хімікатів для боротьби зі шкідниками, анітрохи не впливає на якість і хімічний склад урожаю. Більш того, він допомагає вивести не тільки мох і лишайник на корі дерева, але навіть позбавитися від кліщів.
Для приготування відвару в 0,5 л окропу розчиніть 600 г гашеного вапна і поставте на повільний вогонь. Постійно помішуючи, повільно введіть в розчин 400 г сірки і влийте ще 1,5 л води. Перемішайте до однорідного стану і продовжуйте кип’ятити 15 хв. при закритій кришці.
В процесі нагрівання сірка вступить в хімічну реакцію з вапном, в результаті чого вийде відвар червоного кольору, проти якої не встоїть жоден кліщ, грибок, лишайник або мох.
Дайте відвару охолонути до температури 37-40С, перелийте в скляну або пластикову ємність для зберігання. Це сильно концентрований розчин, якого вистачить на обробку великої кількості дерев. Перед обприскуванням розведіть 100 мл відвару в 5 л води. Рекомендується розводити стільки відвару, скільки ви зможете використовувати за 1 раз – розведений водою склад швидко стає марним, розкладаючись на повітрі.
Важливо: відвар отруйний не тільки для паразитів і рослин, але може нашкодити людині. Перед тим як переливати або розводити склад, надіньте гумові рукавички і захисні окуляри. Рекомендується зберігати відвар в герметично закритій тарі. Перш ніж закупорити пляшку або банку, налийте по стінці ємності невелику кількість машинного масла – воно перекриє засобу доступ до кисню і не дасть окислитися.